Sinopsis

Yusuf, Adana'nın güvenli olmayan mahallelerinden birinde yaşayan 19 yaşında bir gençtir. Mahallesinde yaşanan krizlerden uzak durmak ve ailesinin reisi olan abisinin baskılarından kaçmak isteyen Yusuf, evinin damında çok sayıda güvercini büyük bir tutku ile eğitip besler. Vaktinin neredeyse tamamını kuş damında geçiren  Yusuf'un insanlarla iletişimi oldukça zayıftır. 'Maverdi' adını koyduğu kuşlarından bir tanesiyle çok özel bir ilişki kurar. Bir gün, bir sokak düğününde dans eden Gülfem'i görür. Her fırsatta Gülfem'i takip eden Yusuf, Gülfem için çok tehlikeli işlerde çalışmayı göze alır. Gerçek hayatla yüzleştiği bu çalışma günlerinde erkeklerin dünyası ile tanışır. Bu sırada Gülfem'in sandığı kadar masum bir kadın olmadığını öğrenir. Tüm bunları yaşarken kuşlarından uzak kalır. İşleri iyi gitmeyen abisi Halil, bu durumu fırsat olarak görür ve Yusuf'un kuşlarını çalar. Yusuf, kuş damını kaybedince hep kaçmaya çalıştığı gerçeklerle yüzleşmek zorunda kalır.
Güvercin filmi, toplum dışı bir hayat kurmaya çalışan bir gencin öyküsüdür. Ancak yaşadığımız çağın zorunlulukları bir bireyin toplumdan uzak ve özgün bir dünya kurmasına izin verecek midir?

Banu Sıvacı

Banu Sıvacı 1987 yılında Adana'da doğdu. Çukurova Üniversitesi Resim Bölümü'nden mezun olduktan sonra çeşitli projelerde yardımcı yönetmenlik yaptı. Yönetmenliğini yaptığı ilk uzun metraj film olan Güvercin (2018) dünya prömiyerini 68. Berlin Film Festival'i Generation bölümünde gerçekleştirdi ve ayrıca GWFF En iyi ilk film dalında aday gösterildi. Güvercin 33.Valencia Film Festivali'nden En iyi film, En iyi senaryo dahil beş ödül, 22. Sofia Film Festival'inden en iyi yönetmen, ve 2018 APSA Ödülleri'nde "En İyi Gençlik Filmi" ödülünü kazandı.

Filmografi

Güvercin - 2018 ....

Sinema Filmi Yönetmenliğini Yaptığı Kısa Filmler

Faik - 2015 .... Kurmaca Başka Dokunuş - 2012 ....

Kurmaca, 00:02:07

Savaş Alanı - 2012 .... Deneysel

4. Trafik Güvenliği Konulu Kısa (Spot) Film Yarışması, Jüri Özel Ödülü. 2012

Diğer Filmografisi

Hile - 2017 .... Sanat Yönetmeni (TV Dizisi)

Mehmet Salih - 2016 .... Yardımcı Yönetmen (Sinema Filmi)

Kaf Dağı / Çağlar Cengizler - 2014 .... Yönetmen (Klip)

Yola Çıkmak - 2014 .... Reji Koordinasyon (Sinema Filmi)

Kaçış 1950 - 2014 .... Yardımcı Yönetmen (Sinema Filmi)

Belik - 2013 .... Reji Ekibi (Sinema Filmi)

Aşk-ı Suzan - 2013 .... Yardımcı Yönetmen (Sinema Filmi)

Kurtlar Vadisi - 2003 .... Reji Ekibi (TV Dizisi)

Gösterim Bilgileri

  • 21 Ocak 2020 Salı
  • 18:00
  • Çağdaş Sanatlar Merkezi

Film Künyesi

  • Yönetmen: Banu Sıvacı
  • Süre: 80 dakika