1.Sinemazon Kadın Sinema Yönetmenleri Festivali 18-22 Ocak 2020 - Şartname

“Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kadınların sinema ve TV sektöründeki yeri hâlâ çok sınırlı. İlk başlarda geçici bir eğlence kaynağı olarak görülen sinema sektöründe kadınlar, oyuncu ve kurgucu olabilmek dışında çok fazla yer alamadılar.
Kadın Sinema yönetmenleriyle dünyanın dört bir yanında sessiz bir devrim yaşanıyor. Geçtiğimiz yıl festivallerde gösterilen 100 filmden 23'ü bir kadın tarafından yönetildi. Hollywood'un ürettiği filmlerde ise bu oran 100 filmde 4 kadın yönetmen. Son 50 yıla bakıldığında bu büyük bir başarı. Ama bu gerçekten gurur duyulacak bir şey mi?

Türkiye’de ise durum daha alt seviyede “On yönetmenden sadece biri kadın” . Bu oran kadın yönetmenlerin ve ürettikleri filmlerin görünürlüğünü de etkiliyor. Kadın çoğunlukla festivallerde, erkeklerin arasında kayboluyorlar.

Sinemazon Kadın Sinema Yönetmenleri Festivali, kadınların film sektöründeki çalışmalarını sergileyecek ve destekleyecek sürdürülebilir bir platform oluşturarak, farklı geçmişlerden, deneyimlerden ve kariyerlerden amatör ya da profesyonel kadın yönetmenlere sanatlarını ve kendi anlatım dillerini, kendi meselelerini, kendi çözümlerini sunmaları için bir forum alanı sunuyoruz.

Toplumun tüm alanlarından izleyiciler ve film yapımcılarıyla bir araya gelerek fikirlerini paylaşmaları, bir topluluk oluşturmaları için bir alan yaratmaya çalışarak, tarz ve seslerdeki çeşitliliğin, film yapımcılığını sürekli gelişen bir form haline getiren şey olduğu düşüncesiyle tüm türlere açık bir festival ile sinema tarafından bir araya getirilen tüm insanları kapsayıcı olmayı hedefliyoruz

Dünya nüfusunun %50'si kadınsa, filmlerin %50'si bir kadın tarafından üretilmemeli ve yönetilmemeli midir? Bu festivalin amacı budur.

Basitçe söylemek gerekirse: Kadın bakış açısından anlatılan daha fazla hikaye olması gerekir ve bu hikayelerin de toplumun her kesimine sunulması gerekiyor.

Amaç:

Sürekli olarak, kadınlar tarafından Yazılan, Yönetilen veya Üretilen ticari olarak uygulanabilir filmler sergilenen ve kutlayan bir festival oluşturmak.
Alanda aktif olan kadın yönetmenler ile yeni başlayanlar arasında mentorluk ve sanatsal paylaşımı teşvik ederek sektöre giren kadınlara bir yol açmak.

Festivalin ana hedefleri:

 • Yeni ortaya çıkan yetenekleri desteklemek ve yerleşik eril rolleri aşmak için kadınları desteklemek.
 • Festivalimizde gösterilecek olan sinema filmlerini gezici bir devam festivali ile Türkiye’nin her yerinde gösterime sunmak.
 • Kadınlar için uzun metraj film yapımı için fon yaratmak.


Misyon:

Sinemazon Kadın Sinema Yönetmenleri Festivali, festival filmlerinin uluslararası ve yerel izleyici kitlesine dağıtımı için kadınların sanatsal prodüksiyonlarını destekleyecek ve besleyecektir.


Vurgu:

Vurgularımız, kadınlar tarafından yazılan, yönetilen veya üretilen ticari olarak başarılı filmlerin sergilenmesine ve doğrudan sektördeki yeni kadınlar için, endüstri profesyonellerine doğrudan erişim sağlayan bir sistem yaratmaya odaklanmak.

Özet:

Sinemazon Kadın Sinema Yönetmenleri Festivali, bir festivalden çok, ülke çapında izleyici kitlesine hitap eden prodüksiyonlar yaratarak, Sinema dünyasında fark yaratabilecek sanatsal, profesyonel kadınların ortaya çıkması için bir platform haline gelmekle kalmayacak aynı zamanda bu tür filmleri ve sanatçıları dağıtacak, tanıtımını yapacak ve akıl yürütecek türden tek festival olacak.

Festival Merkezi

Asya Record Müzik Film Organizasyon Yapım
Adres: İnönü Mahallesi 1788. Sok. No:2/48 Yenimahalle/ ANKARA
İletişim Bilgileri : Cep: 90 535 5673021


FİLM GÖSTERİM KOŞULLARI ve GEREKLİ MATERYALLERİN GÖNDERİMİ

 • Sinemazon Kadın Sinema Yönetmenleri Festivali seçkisinde yer alan filmlerin, aşağıdaki formu eksiksiz doldurmuş olmaları gerekmektedir.
 • Festival gösterim kopyalarının, en geç 21 Aralık 2019 tarihine kadar gönderilmesi zorunludur.
 • Festivale gönderilecek uzun metraj film gösterim kopyalarının DCP ya da H 264 Mov Formatta, Belgesel ve Kısa filmlerin ise H264 Mov formatta, olması gerekmektedir.
 • Filmlerin gösterim programına festival yönetimi karar verir.
 • Seçilen filmin resmi olarak açıklanmasının ardından, tüm filmlerin formları işleme alınacak ve festival kataloğunda yayınlanacaktır.
 • Festival kataloğu ve internet sitesinde hata olmasını engellemek adına, formda seçili alanları mümkün olduğunca doğru ve eksiksiz şekilde doldurmanız rica olunur.
 • Festivale katılan filmler 21 Aralık 2019 tarihinden sonra programdan çekilemezler.
 • Filmlerin seçkide resmi olarak yer almasının ardından, " Sinemazon Kadın Sinema Yönetmenleri Festivali " basın ve medya tanıtımlarında filmin en fazla 3 dakikalık kısmını kullanma hakkına sahip olacaktır.
 • Festivalde, belgesel, kısa ve uzun metraj filmler ve uzun ya da kısa animasyon filmler gösterilecektir.
 • Festival tanıtım filminde ve televizyon tanıtımlarında kullanılmak üzere filmin fragmanı (logo, altyazı, time code vb. kullanımlar olmamalı)
 • Yönetmenin özgeçmişi, filmografisi (Türkçe-İngilizce), ve fotoğrafı (En az 300 dpi) aşağıdaki form ile birlikte mail yoluyla gönderebilirsiniz.