Program Direktörü Gülten Taranç'tan Festival Hakkında

Çankaya Belediyesi'nin düzenlediği 1. Sinemazon Kadın Sinema Yönetmenleri Festivali'nin program direktörlüğünü üstlenmekten dolayı büyük bir heyecan duyuyorum.

Bir yönetmen olarak belki günlük dilde kendimi "kadın yönetmen" olarak tanımlamazken, bir araya geldiğimizde "kadın yönetmenler" diyoruz çünkü her on yönetmenden yalnızca biri kadın ve ikinci filmini çekebilmek birçok kadın yönetmen için çok daha zor...

Masallardan beri süregelen klasik anlatı yapısı, kadın karakterlerin edilgenliği, kadınların yanlış temsilleriyle doluyken, bugün Türkiye'de ve Dünya'da hikaye anlatan kadın yönetmenler bu kalıpları kırıyor ve halen bazı kesimlerce radikal bulunuyor, alternatif kalıyor ya da gerektiği değeri göremiyor...

1. Sinemazon Kadın Sinema Yönetmenler Festivali, ulusal ve uluslararası birçok festivalden ödüllerle dönmüş ancak Ankara'da hiç gösterilmemiş ya da gösterilse de vizyonda çok kalamamış bağımsız filmlere ve onların yönetmenlerine ev sahipliği yapıyor.

Festivalimizin halka açık gösterimleri ve etkinliklerinin yanı sıra yönetmenlerle yapılacak olan gezilerle, ziyaretlerle Ankara'nın tanıtılması ve belki de diğer projelerini Ankara'da çekecek yönetmenlere bir ön hazırlık ortamının sağlanması, prodüksiyonel olarak ihtiyaçlarına çözüm bulunması hedeflerimizden biri. Bunun için ilk seneden itibaren bir adım atıyoruz ve 1.Sinemazon Senaryo Yazım Özendirme Ödülü ile genç bir kadın sinema öğrencisinin senaryosuna destek ödülü veriyoruz.

Festival boyunca sürecek, alanında deneyimli yönetmenlerle düzenleyeceğimiz atölyeler ile Ankara'da okumakta olan sinema öğrencilerinin eğitimlerine katkıda bulunmanın yanı sıra, açacağımız gönüllü öğrenci kontenjanı ile sinema öğrencilerine bir festival sürecinin arka tarafını deneyimle fırsatı da tanımış oluyoruz.

Yönetmen realize edendir, kendi dünyasını, zihnini beyaz perdeye açar... Tiyatro seyircisi, içinde koltuk olan bir dekoru ev olarak kabul edebilir ancak sinema izleyicisi o evin çay kaşığını bile görmek ister... İşte bu noktada sinema pahalı bir sanattır, desteklenmelidir ve bağımsızda olsa sinema "ticari" bir etkinlik olmayı sürdürmektedir. Kadın yönetmenlerin üretimlerini görünür kılmak için başladığımız 1. Sinemazon Kadın Sinema Yönetmenleri Festivali ileriki yıllarda hedeflerini genişleterek kadın yönetmenlere verilen/verilecek ekonomik desteği arttırmayı amaç edinmiştir.

18-22 Ocak tarihlerinde düzenlenecek 1. Sinemazon Kadın Sinema Yönetmenleri Festivali'nde görüşmek  dileğiyle...

Gülten Taranç

Yönetmen/Program Direktörü