1. Sinemazon Kadın Sinema Yönetmenleri Festivali’nin ana amacı, kadın yönetmenlerin hayatın her anına dair düşüncelerini ve seslerini filmleriyle duyurabilecekleri bağımsız ve sürdürülebilir bir platform yaratmak!

Festival ile farklı geçmişlerden, deneyimlerden ve kariyerlerden amatör ya da profesyonel kadın yönetmenlere sanatlarını ve kendi anlatım dillerini, kendi meselelerini, kendi çözümlerini sunmaları için bir forum alanı sunmak hedefiyle hayat verdik.

Bu hedefler doğrultusunda proje aşamasında, kadının sadece ülkemizde değil tüm dünyada hayatın her alanında ben de varım demek için nasıl emek ve çaba sarf ettiği de karşımıza yine rakamlarla çıktı.

Kadın sinema yönetmenlerinin üretimleriyle dünyanın dört bir yanında sessiz bir devrim yaşanıyor. Geçtiğimiz yıl festivallerde gösterilen 100 filmden 23'ü bir kadın tarafından yönetildi.  Hollywood'un ürettiği filmlerde ise bu oran 100 filmde 4 kadın yönetmen.  Son 50 yıla bakıldığında bu büyük bir başarı. Türkiye’de ise durum daha yavaş ivme alıyor. “On yönetmenden sadece biri kadın”.

Bu sayıları arttırmanın yollarından biri olarak festivalleri görüyorum, 1. Sinemazon Kadın Sinema Yönetmenleri Festivali sayılarının ve üretimlerinin artmasına katkıda bulunmak, kadın sinemacıları bir araya getirerek kültürel ve sanatsal etkileşim yaratmayı amaçlıyor.

Festivalde film gösterimlerinin yanı sıra söyleşiler, atölyeler, seyircilerle yönetmenleri bir araya getirecek etkinlikler de yer alacak. Kadın Yönetmenlerin ülkemizde daha da fazlalaşmasını teşvik etme amaçlı olarak Üniversite öğrencilerine yönelik kısa film senaryo yarışması düzenleniyor.

Festivalin amacına ulaşabilmesi için en önemli kavramın sürdürülebilirlik olduğuna inanıyorum. Kadının doğasında hatta DNA’sında var olan sürdürülebilir yapının festivalin ruhu haline geleceğinden ve ülkemizde birçok örneği görülebilecek sabun köpüğü festivallerden de bu ruh ile sıyrılarak küresel bir boyuta evirileceğine olan inancım sonsuz.

1. Sinemazon Kadın Sinema Yönetmenleri Festivali, arka planda benim bu inancımı paylaşan ve benimseyen bir ekibin ve Çankaya Belediyesinin titiz çalışmalarıyla “festivallerde yaratılan sinerji ve buluşmaları destekleyen bir programla” sinemaseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Tüm Sinemaseverleri 18/20 Ocak 2020’de hayata bir de kadın yönetmenlerin gözünden bakmak için festivale davet ediyorum.

Volkan ATILGAN

Festival Koordinatörü