Bu yıl ilki düzenlenecek olan 1. Sinemazon Kadın Sinema Yönetmenleri Festivali, 18-22 Ocak tarihleri arasında Ankara’da gerçekleşecek.

Çankaya Belediyesi’nin düzenlediği festival ile kadın yönetmenlerin seslerini filmleriyle duyurabilecekleri bağımsız ve sürdürülebilir bir platform yaratmak amaçlanıyor.

“Mutluluk Festivali”, “Ahmet Muhip Dranas Edebiyat Şenliği” gibi birçok çağdaş organizasyonda imzası bulunan belgesel fotoğrafçısı Volkan Atılgan’ın festival direktörlüğünü üstlendiği 1. Sinemazon Kadın Sinema Yönetmenleri Festivali’nin program direktörü ise “Yağmurlarda Yıkansam”, “12’ye 5 Kala” filmlerinin yönetmeni Gülten Taranç.

‘10 yönetmenden sadece biri kadın’

Farklı geçmişlerden, deneyimlerden ve kariyerlerden amatör ya da profesyonel kadın yönetmenlerin sanatlarını icra edebilmeleri için bir etkileşim alanı sunmayı hedefleyen festival şöyle tanıtılıyor:

“Kadın sinema yönetmenlerinin üretimleriyle dünyanın dört bir yanında sessiz bir devrim yaşanıyor. Geçtiğimiz yıl festivallerde gösterilen 100 filmden 23’ü bir kadın tarafından yönetildi. Hollywood’un ürettiği filmlerde ise bu oran 100 filmde 4 kadın yönetmen. Son 50 yıla bakıldığında bu büyük bir başarı. Türkiye’de ise durum daha yavaş ivme alıyor. ‘On yönetmenden sadece biri kadın’. Sinemazon Kadın Filmleri Festivali bu sayıyı arttırmanın yollarından biri olarak festivalleri görüyor, festivallerde yaratılan sinerji ve buluşmaları destekleyen bir programla sinemaseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.”

Festivalde film gösterimlerinin yanı sıra söyleşiler, atölyeler, seyircilerle yönetmenleri bir araya getirecek olan etkinlikler de yapılacak.

Öte yandan festival kapsamında “Senaryo Yazım Özendirme” yarışması düzenlenecek. Yarışmaya 31 Aralık 2019’da kadar başvuru yapılabilecek.

Festivalde düzenlenen etkinlikler ve film gösterimlerinden sonra yönetmenlerle yapılacak olan soru cevap seansları festivalin YouTube kanalından ve sosyal medya hesapları üzerinden takip edilebilir.

Haber kaynağı